Веселівська районна рада
Веселівський район, Запорізька область

Економія бюджетних коштів за рахунок альтернативних видів палива

Переглядів: 821

  5 січня відбулася робоча поїздка голови районної ради в місто Пологи. Мета поїздки - глибоке ознайомлення і аналіз ефективності опалення комунальних закладів, шкіл, лікарень, дитячих садочків альтернативними видами палива: пелети, паливні брикети та соняшникове лушпиння. Розглядалося альтернатива їх використання в якості економічно вигіднішого виду палива. Були оглянуті приміщення котельні, які працюють на даний час і опалюють декілька закладів одночасно на пелетних котлах. Даний напрямок дуже стрімко розвивається у наших колег з Пологівської районної ради. Стара система опалення не потребує заміни, проводиться тільки її перевірка і при необхідності модернізується. Установка самого обладнання займає від 4-х днів до 2-х тижнів, в залежності від площі, яка буде опалюватися.

 

 

  Основна ідея - перевести повністю опалення комунальних закладів на альтернативні види палива і оплачувати лише за спожиту енергію згідно лічильника (за використану Гкал). Таким чином можна уникнути корупційну складову при закупівлі вугілля, непотрібно наймати операторів котелень, не буде виникати потреби у ремонті обладнання та відшкодовувати його амортизаційні витрати. Ми будем оплачувати тільки ту кількість тепла, яку спожили. Вартість установки котла для обігріву площі 1000м²становить 50 000 гривень.

  Також в даному контексті ми оглянули в місті Пологи як проходить опалення одразу декількох комунальних закладів (лікарня, дитячий садочок, поліція) однією котельною потужністю 1000 кВт. Котельня представляє собою модульний блок в який завантажуються пелети і автоматично подаються на згорання також зола з котельні видаляється автоматично. Кількість золи залежить від матеріалу з якого зроблено пелети. Найкращим матеріалом є соняшникове лушпиння. На даний час установлено два котла, робота яких повністю автоматизована при підтримці електронних систем управління. Температура регулюється повністю автоматикою, всі системи працюють в заданому автоматичному режимі.

    Кількість золи на виході дуже мала, що є дуже ефективним і економічно вигідним, паливо майже повністю згорає. Також в системі даних котлів передбачена екологічна складова, встановлені циклони очищення диму, який утворюється при спалюванні пелетів. Установлені циклони проводять очистку димових газів, кіптява осідає і не поступає в повітря. Пелети підвозяться і завантажуються в бункер один раз в два дні. Для підтримки встановленої температури протягом 12 годин, витрачається 30-60 кг пелет.

 

  Наступна зупинка була у школі, в приміщенні котельні також встановлено газове обладнання, яке законсервоване і в будь який час можна запустити, якщо буде доцільно використовувати для опалення приміщення природний газ, можна запускати газові котли. На сьогоднішній день більш доцільне використання альтернативних видів палива, по причині високої ціни на природній газ.

 

 

  Для розміщення необхідного обладнання немає особливих вимог. Обов’язково в котельні необхідно установити системи пожежної безпеки, яка також контролює і виділення угарного газу CO2, для безпеки операторів котельні. Що стосується вибухонебезпечності, ці котли мають систему захисту. При відключені світла, система автоматично вимикається, завдяки цьому повністю усувається ймовірність вибуху котла. Температурний режим роботи котла задається і підтримується за допомоги електроніки, яка враховує дельту між вихідною та вхідною температурою води що циркулює в системі опалення.

 

  Також оглянули котельну яка працює на соняшниковому лушпинні, вона працює для опалення дитячого садка, школи і залізничної лікарні. Протяжність теплотраси становить більше 1000 метрів. Для такого виду опалення використовуються інші котли, їх вартість вдвічі більша, в порівнянні з пелетними котлами. Вся система також повністю автоматизована. При огляді школи нашу увагу звернули на те, що при подачі тепла більш доцільно зробити розділення опалювальної системи на крила, щоб у випадку аварійної ситуації не залишити повністю приміщення без теплопостачання. Не дивлячись на те, що в школах канікули, температурний режим підтримується на належному рівні, це покращує умови експлуатації будівель, а отже збереження комунального майна.

  Можна установити котел постійного горіння, в який завантажується паливо і 12 годин підтримується встановлена температура. В таких котлах є пені недоліки, вони потребують зупинки, очищення і чутливі до виду палива яке використовується. Обслуговувати такий котел потрібно, що суттєво погіршує умови праці, також необхідна повна зупинка и перезавантаження таких котлів.

  Наші Пологівські колеги від данних котлів відмовилися у зв’язку з їх неефективністю у порівняні з котлами непереривного горіння.

  Компанія яка займається установкою та підтримує працездатність системи, довгий час вибирала виробника котлів, з яким будуть співпрацювати. Було багато пропозицій і перевага віддалась котлам компанії GEFEST, завдяки їх перевагам по зрівнянні з котлами інших виробників. Це комунальне підприємство виробляє пелети з 2005 року, а з 2015 року займається встановленням опалювального обладнання. На даний час проводиться робота над проектом опалювання Куйбишевської лікарні, також в перспективі буде проведена робота до кінця цього року по переведенню шкіл і дитячих садочків Пологівского району на альтернативний вид палива. Переваги альтернативних видів палива не тільки в економічній вигоді, але і в безпеці, доступності сировинної бази та незалежності від поставки газу чи вугілля. Сировина для виробництва пелетів завжди доступна і виготовляється на території нашої району та області, що дає змогу підтримати нашого виробника, а отже всі кошти будуть залишатися на нашій території. 

« повернутися до списку новин