Веселівська районна рада
Веселівський район, Запорізька область

Неприбуткові організації

Переглядів: 493

  З 13 серпня 2015 року набули чинності нові зміни до Податкового кодексу України. З того часу неприбуткові організації мали можливість розпочати приведення своїх статутів у відповідність до змін. З виходом постанови від 13 липня 2016 року № 440 Кабінет Міністрів України визначив новий Порядок ведення Реєстру і подання документів неприбутковими організаціями (далі – НПО).

  Організації, створені до 13 серпня 2016 року (дати набуття чинності вимог Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» від 17 липня 2015 року №652), можуть бути виключені з Реєстру 1 січня 2017 року у разі невідповідності установчих документів.

  Організації, створені після набуття чинності новими вимогами, одразу повинні були врахувати їх в установчих документах.

  Незважаючи на наявність чи відсутність запиту з податкової про відповідність установчого документу чинним положенням Податкового кодексу, організації мають самостійно проаналізувати таку відповідність, щоб бути впевненими у включенні до нового Реєстру НПО.

  Для збереження ознаки неприбутковості статут неприбуткової організації має містити обов’язкові положення, передбачені підпунктом 133.4.1 статті 133 Податкового кодексу стосовно заборони розподілу доходів (прибутків), передачі активів у разі припинення організації та бажано – цільового використання доходів (прибутків), активів організації:

·                     «Отримані доходи (прибутки) або їх частини не підлягають розподілу серед засновників (учасників), членів організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб.»

·                     «У разі припинення юридичної особи у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення активи організації мають бути передані одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зараховані до доходу бюджету». (Ця вимога не розповсюджується на ОСББ).

·                     «Доходи (прибутки) організації або їх частини використовуються виключно для фінансування видатків на утримання організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами».

  Причому положення підпункту 133.4.1 статті 133 Податкового кодексу варто прописати майже дослівно. Інакше неврахування пунктів вимог може бути формальною підставою для відмови у внесенні до нового Реєстру.

  Також при формулюванні статуту важливо враховувати, що він має відповідати вимогам профільного закону для НПО. Така вимога закріплена в підпункті 133.4.1 статті 133 Податкового кодексу: неприбуткові організації мають бути утворені та зареєстровані відповідно до закону, що регулює діяльність відповідної НПО.

  У профільних законах для відповідного виду НПО визначено, що саме обов’язково має бути передбачено в установчих документах для неприбуткових організацій відповідного виду. Тобто неприбутковій організації слід перевірити, чи прописані у її статуті всі відомості, які він обов’язково має містити відповідно до такого закону. Зокрема, перелік таких обов’язкових відомостей передбачено:

·                     для ГО - ст. 11 Закону України «Про громадські об’єднання» від 22 березня 2012 року №4572;

·                     для БО - ст. 14. Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05.07.2012 № 5073 тощо.

  Причому особливу увагу з цього приводу слід звернути громадським об’єднанням. Наприклад, згідно із Законом «Про громадські об’єднання», введеним в дію з 1 січня 2013 року, всі громадські об’єднання мають привести свої установчі документи у відповідність до його вимог до 1 січня 2018 року. Тому ГО слід враховувати, що при поданні нової редакції статуту ГО на держреєстрацію (у зв’язку з приведенням у відповідність до вимог Податкового кодексу) – держреєстратор буде відразу перевіряти оновлений статут на відповідність вимогам Закону «Про громадські об’єднання».

 

« повернутися до списку новин